נעשה לאחרונה

שבת גולנית מספר 7

ג' אדר התשע"ב


דני הירשברג מזכ"ל בנ"ע-
"אנחנו זקוקים בדחיפות לאנשים משלנו בתקשורת, במערכת המשפט והחקיקה, האקדמיה, שירות החוץ. כרגע המצב שם הוא שאין כמעט נציגות. עלינו מוטלת החובה."
 
ביום חמישי האחרון התקיים ב"ישיבת בני עקיבא ההסדר הגולן" פאנל בהשתתפות מזכ"ל בני עקיבא היוצא, הרב בני נכטיילר יחד עם דני הירשברג מזכ"ל בני עקיבא הנוכחי, שניהם בוגרי ישיבת הגולן. הפאנל היה חלק מאירועי "שבת גולנית" בישיבת הגולן, אירוע שמתקיים אחת לשנה, ומהווה במה אקטואלית לדיונים על המתרחש באותה שעה בציבוריות הישראלית. השנה זו היתה הפעם השביעית שהתקיים האירוע, והישיבה החליטה להזמין אליה ארבעה ממזכ"לי בני עקיבא בעבר ובהווה, שמתוכם שלושה הם גם בוגרי הישיבה. השנה בחרה הישיבה להתעסק בנושא הנוער הציוני דתי, על השינויים שעבר הנוער לאחרונה, בעקבות החשיפה לטכנולוגיה וקידמה.
במהלך השבת, התקיימו פאנלים שונים בהשתתפות אנשי מפתח בציונות הדתית- אברהם ליפשיץ לשעבר מזכ"ל בני עקיבא, כיום ראש חמ"ד ותושב הישוב חיספין, יונה גודמן לשעבר מזכ"ל בני עקיבא וכיום ראש המכון הגבוה ללימודי מנהיגות חינוכית ואמונה במכללת אורות ובוגר הישיבה, איתמר מור, עיתונאי, בוגר הישיבה והרב דוד צוקרמן מנהל התלמוד תורה בישוב קשת.
"אמנם בישיבה לא דיברנו איתנו בגלוי על שליחות לעם ישראל, אבל יכולת להרגיש את זה זורם בורידים של כולנו. כאילו חינכו אותנו לשליחות בלי לומר בכלל את המילה שליחות. ללא ספק, התורה שספגתי בבית המדרש הזה בגולן היא נקודת המוצא להשקפה שלי בעיסוקיי היום ועל כן אני חייב תודה גדולה למחנכים שלי." כך פתח דני הירשברג את דבריו. "בזמנו, היה עיתון אחד, אליטה רבנית, מפלגה אחת, לא היה בלבול כמו היום, שהרי היום אפילו דף מקורות קשה להכין מכיוון שכל אחד רוצה את המקורות שלו שיופיעו."
"הפתיחות והמגוון של הרבנים בישיבה, גרמו לי לראיה רחבה, וזה מה שהקל עלי לשמוע ולקבל מגוון של דעות שונות." אמר הרב בני נכטיילר, והוסיף- "יש משהו במרחק הזה של רמת הגולן שגורם לך לצניעות. צריך לזכור שבתקופתנו לא היה כביש 6 והישוב בו הישיבה יושבת, חיספין, היה אז עם משהו כמו 30 משפחות, לא היה מה לדבר בכלל על טרמפים הביתה. אני חושב שדבר נוסף שהישיבה הקנתה לי זה מסירות נפש. מסירות הנפש באה לידי ביטוי בהחלטה להיות פה, להחזיק את דגל התורה ברמת הגולן, אם זה במנייני שחרית ביישובים השונים מידי בוקר, החיבור לאנשי הגולן החילוניים ושאינם ועוד. הרגשנו כאילו אנחנו המגדלור הרוחני לכל רמת הגולן."
הפאנל היה בהנחייתו של הרב אהרן איזנטל, רב הישוב חיספין, ור"מ בישיבה.
הרב אמנון שוגרמן, ראש הישיבה, בירך את השניים ואמר- "אנחנו בתור מחנכים יודעים, שההשקעה שניתנת כאן היא לטווח ארוך. מגוון הרבנים שהבאנו לכאן היה במכוון, כדי שכל תלמיד ותלמיד יוכל להתפתח לכיוון משלו. חשוב לציין, יש כאן אחדות, אך אין כאן אחידות."
בהתייחסו לתמורות של הנוער הציוני דתי בתקופה האחרונה אמר דני הירשברג-
"כרגע יש מין הרגשה כזאת שאנשי חינוך יש לנו, יישובים בנינו, אך הדבר העיקרי הוא שאנחנו זקוקים לו בדחיפות הוא- אנשים משלנו בתקשורת, במערכת המשפט והחקיקה, האקדמיה ושירות החוץ. כרגע המצב שם הוא שאין כמעט נציגות מהציונות דתית ועלינו מוטלת החובה".
הרב בני הוסיף על הדברים ואמר- "אל תחכו שיקראו לכם, זה פשוט לא יקרה. דווקא אתם, שיוצאים עם התורה שלמדתם בבית המדרש הזה, שהצמיח אנשים רבים ומשפיעים בכל המערכות במדינה, צריכים ליזום, לפנות ולחפש איפה אתם יכולים להשפיע בצורה הטובה ביותר. אנחנו מצפים לראות אתכם, תלמידי ישיבת הגולן, בונים, יוצרים, לוקחים אחריות ויוצאים להיות שליחים של בית המדרש הזה במקומות שזקוקים לנו כל כך."לחץ על התמונה להגדלה